SON DAKİKA

Güncel

Aşamalı Normalleşme İle Maske Zorunluluğu Kalkıyor

Maskeli günler bitiyor. Aşılama ile kısıtlamalar kaldırılmaya başlarken aşamalı normalleşmeye geçiş planlanıyor.

22 Şubat 2022 13:39
Aşamalı Normalleşme İle Maske Zorunluluğu Kalkıyor

Avrupanın başta olduğu birçok ülkede yapılan aşılamaların sonuçları alınmaya başlandı. Türkiye'de koyulan kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılarak normalleşmeye geçiş planlanıyor. Bu yönde yapılan ilk hamle de açık havada maske takma zorunluluğunun kaldırılması olacak.

Pek çok ülkede maske zorunluluğu, seyehat sınırlamaları kaldırılırken pozitif vakalar için gerçekleştirilirken karantina uygulamasına da son verildi. 

Normalleşme adımlarının ilki olması planlanan maske zorunluluğu, plana göre şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımalar ve kapalı alanlarda bir süre devam edecekken bahar aylarından sonra bu tedbir kişilerin tercihine bırakılacak. Açık havada ise maske zorunluluğunun tamamiyle kalkacağı belirtiliyor.

Salgınla ilgili yapılan değerlendirme toplantılarında “Bundan sonra risk gruplarını ve 65 yaş üstünü önemseyen ve önceleyen bir politika izlenerek, diğer bütün alanlarda normale dönüş planlanacak. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bizde de rahat bir döneme geçilecek. Burada üzerine gidilmekten vazgeçilmeyecek tek konu, 65 yaş üstü eksik aşılılar, aşısızlar ve risk gruplarıdır” görüşü dile getirildi.

Covid-19 Salgını Hızını Kesti

Ülke çapında son bir haftadır vaka yayılım hızında yavaşlama gözlemleniyor. 850 bin sınırındaki aktif vaka bir hafta içinde 750 binin altına düştü. Testlerin pozitif çıkma oranı da %16 seviyesine geriledi. 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım